POTVRZENÁ ÚČAST 2024         

Humans of NATO Days

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Takovou obří akci by ale nebylo možné organizovat bez spousty lidí, kteří ji věnují dlouhé týdny a měsíce příprav a taky bez těch, kteří se pak zapojí během finálních příprav a víkendu.

#HumansofNATODays přináší sérii rozhovorů se zástupci různých složek a účastníků akce a dá tak nakouknout do fungování české armády, složek Integrovaného záchranného systému nebo zahraničních ozbrojenných a bezpečnostních sil.

Ukázka letounu F-35B Lightning Královského letectva na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR byla vůbec první ukázkou této verze na evropském kontinentu. V kokpitu letadla seděl Tim Flatman, velitel 207. letky ze základny v RAF Marham. Tato letka je britskou operační konverzní jednotkou pro letouny F-35 Lightning, v níž působí společně příslušníci Královského letectva a Královského námořnictva.
Velitel Tim Flatman je u námořnictva 26 let, původně chtěl ale pilotovat vrtulníky. Jak se ale dostal k ozbrojeným silám a co ho na létání nejvíc baví? A jaké to je přistát na letadlové lodi? 

Nadporučík Ondřej Brázda slouží u 143. zásobovacího praporu v Lipníku nad Bečvou. Ukázku jako takovou na Dnech NATO jeho jednotka sice nemá, ale i tak je výsledek jejich práce vidět všude kolem – právě díky armádním logistům z velké části vyroste areál akce do podoby, v jaké ji pak vidí návštěvníci. Jak dlouho to ale trvá a kolik je na to potřeba lidí? Jestli chcete vědět něco víc o zákulisí příprav největší bezpečnostní show v Evropě, tenhle rozhovor si nenechte ujít. 

Sedm let se podílí na organizaci Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR. Je hlavním koordinátorem činnosti Armády České republiky na akci a velmi stěží by mohla celá akce bez jeho přispění proběhnout. Jak se mu líbily loňské Dny NATO, co konkrétně na akci dělá a jak dlouho trvá příprava této akce? Nejen na tyto otázky odpoví praporčík Milan Procházka z odboru plánování Velitelství vzdušných sil.

Pro kapitána Vasileiose Ntintise z řeckého letectva to byla první návštěva České republiky a první účast na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR. V roce 2013 byl přidělen jako instruktor pilotů na  T-6A Texan II, sám má nalétáno více než 2 150 hodin. Jak probíhá výcvik řeckých pilotů? Jak se mu Dny NATO líbily? A jak vypadá jeho běžný pracovní den?

Byl členem posádky amerického strategického bombardéru B-52, když vůbec poprvé přistál v České republice, aby se představil na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR v roce 2010. A pak znovu, a znovu, a znovu. Nyní pomáhá koordinovat účast USA a Kanady na Dnech NATO a zajišťuje, aby posádky z těchto zemí měly při pobytu v Ostravě na akci vše, co potřebují. Co pro něj znamená odvaha a kdo ho inspiruje? Seznamte se s Davidem Webbem, zástupcem Jagello 2000 pro Severní Ameriku.

Podplukovník Petr Šafařík je velitelem vrtulníkové letky 24. základny dopravního letectva v pražských Kbelích a zároveň vedoucí display týmu vrtulníku W-3A Sokol. Nalétáno má přes 3600 letových hodin, z toho více než 3200 právě na Sokolu. Na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR je vrtulník W-3A Sokol ukázán v plné obálce obratů a akrobacie v kombinaci se záchranou osob. Jak vypadá Petrův běžný pracovní den a kdy musí překročit své hranice, aby zachránil lidský život?

Je v pořadí pátým českým display pilotem letounu JAS-39 Gripen. V roce 2019 se zúčastnil mise Baltic Air Policing v Estonsku a jeho celkový nálet činí více než 2000 letových hodin, z toho na JAS-39 Gripen nalétal již více než 900 hodin. Jak vypadá jeho pracovní den a co pro něj znamená NATO a odvaha? Nejen na tyto otázky odpověděl kapitán Ondřej Španko, display pilot letounu JAS-39 Gripen a člen 211. taktické letky.

Liberecký 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany je jediným specializovaným útvarem Armády ČR, který plní úkoly chemického zabezpečení a taky ty nejsložitější úkoly ochrany proti zbraním hromadného ničení nebo radioaktivním a toxickým látkám. Patří k těm nejlepším plukům v rámci celé Severoatlantické Aliance. Jak si takovou pozici vysloužil? A jak vypadají jeho zásahy při haváriích? O tom nám na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR povyprávěl četař Milan Kolomazník, starší průzkumník-specialista z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany generálmajora Oskara Starkoče.

Hradní stráž je jednou ze tří složek Ozbrojených sil České republiky. Ukázka v podaní jejích motorkářů je pravidelným návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR dobře známá a kdo ji nezná, ať si ji nenechá ujít. Jaké úkoly ale Hradní stráž plní? Koho kromě prezidenta republiky doprovází? A jak se pozná dotěrný návštěvník Pražského hradu, který bude chtít příslušníka v strážní boudě provokovat? Na uplynulém ročníku jsme vyzpovídali rotmistra Tomáše Petrika, člena motocyklové jednotky Hradní stráže, který nám to vše prozradil.

Bez tanků se neobejde žádná moderní armáda, a tak jsou rovněž nedílnou součástí Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR, kde je můžete vidět jak v dynamických, tak na statických ukázkách. Jaké to ale je být tankistou? Co všechno to obnáší? A kolik je v tanku místa? O tom nám povyprávěl rotný Martin Strašil, velitel tanku ze 73. tankového praporu v Přáslavicích.

Pokud jste v neděli sledovali anglický stream, mohli jste ho slyšet komentovat ukázku Gripenu E, kterou předváděl jeho dobrý kamarád. On sám strávil 23 let jako příslušník švédského letectva a v současnosti je testovacím pilotem Gripenů ve společnosti Saab. Ale jaká byla jeho cesta, aby se tam dostal? A jak se od sebe liší práce testovacího a vojenského pilota? Je to nebezpečné? Na všechny tyto i další otázky odpověděl Jussi Halmetoja, Operations Advisor, Air Domain a testovací pilot Gripenu E.

Logistické zabezpečení je něco, co na první pohled není vidět, ale neobejdou se bez něj ani armádní cvičení, a ani taková akce, jakou jsou Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR. A zabezpečit akci takového rozsahu rozhodně není snadné. O tom, co vše to obnáší, i o tom, jak vypadá složení jednotky logistické podpory nám povyprávěl npor. Pavel Macek ze 141. zásobovacího praporu Pardubice. 

Vojáci taky potřebují jíst. A kdo jim vaří? Kolegové vojáci. Na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR je potřeba nakrmit stovky lidí, vojáků i nevojáků. O jídlo se společně se svými kolegy starala četařka Helena Mráčková, starší kuchařka z 2. hospodářského družstva roty logistiky, 143. zásobovacího praporu. Prozradila, jak funguje vojenská kuchyň i jak probíhá vaření na cvičení. 

Vyhledávají drogy, zbraně, cigarety i tabák. Řeč je o psích kolezích příslušníků Celní správy ČR. Jak dlouho jejich výcvik trvá? Co je nejjednodušší najít a jaká je odměna? A jak se dostat k práci výcvikového kynologa? Odkud se psi pro celní správu berou? Na tyto otázky nám odpověděl ppor. Martin Kobrč, vedoucí Výcvikového zařízení služební kynologie Celní správy ČR v Heřmanicích na Liberecku.

Plukovníka Iva Zelinku asi nemusíme rozsáhle představovat. Dá se říct, že je jedním z nejznámějších českých vojáků. V době našeho rozhovoru byl podplukovníkem a dělal zástupce velitele 43. výsadkového pluku v Chrudimi. V listopadu 2022 se stal poradcem ministryně obrany Jany Černochové, což mu přineslo i povýšení do plukovnické hodnosti.  Od ledna 2023 je pak vedoucím komunikace generálního štábu a tím pádem i jednou z hlavních tváří Armády České republiky. 
Jaké ale byly jeho začátky u armády? Jak probíhá výcvik na výsadkáře, jaká byla jeho nejtěžší mise a jak se dá zvládnout odloučení od rodiny? Jakou vtipnou historku si donesl z Afghánistánu a co by vzkázal těm, kteří přemýšlí o kariéře výsadkáře? Čtěte dál.

. 

Věděli jste, že Český červený kříž taky patří do druhosledových složek Integrovaného záchranného systému (IZS)? A ty zas neodmyslitelně patří ke každé velké akci. Na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR dohlíží na bezpečnost a zdraví návštěvníků, ale taky se prezentují široké veřejnosti.  Oblastní spolek Českého červeného kříže Ostrava není výjimkou, nadto i zájemce na akci seznamuje se zásadami první pomoci. Aktivity spolku a svou práci nám v rozhovoru přiblížila jeho ředitelka Alžběta Hrabovská. 

Německo má na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR každoročně silné zastoupení. Ať jde o letectvo, pozemní armádu nebo námořnictvo, návštěvníci se mají na co dívat. Na uplynulém ročníku byl jedním ze strojů na statické ukázce vrtulník Sea Lynx. A my jsme vyzpovídali jeho pilota a zároveň letového velitele německého námořnictva, Toma Schneidera. 

Na Dnech NATO v Ostravě můžete pravidelně vidět i ukázky kynologie nebo hipologie. Služební pes nebo kůň není nic neobvyklého, ale věděli jste, že v armádě mají své místo i draví ptáci? Npor. Josef Hromádko z Agentury vojenského zdravotnictví v Hradci Králové, který nám význam dravců v armádě přiblížil, je sokolníkem a provádí odborný dozor nad biologickou ochranou letišť AČR. 

Ukázka kynologie, mezinárodní zásah proti zločincům i množství zabavených předmětů, mezi kterými nechyběla linka na výrobu cigaret z operace Koloseum, to vše jste mohli vidět na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR v září 2022 díky ukázkám Celní správy ČR. Plk. Mgr. Aleš Hrubý je ředitelem odboru Koordinace pátrání Generálního ředitelství cel a o činnosti celní správy nám řekl něco víc.

Kpt. Aleš Svoboda vždy věděl, že se chce stát pilotem stíhačky. Už od dětství šel za svým snem a v současnosti si jej plní na 21. základně taktického letectva jako pilot letounu JAS-39 Gripen. Kromě toho v listopadu 2022 uspěl ve výběrovém řízení a stal se členem záložního týmu astronautů Evropské kosmické agentury, ale to jsme v září ještě netušili.

Mjr. Veronika Kolíbalová Krausová slouží u Velitelství pozemních sil jako meteoroložka. Na loňských Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR jsme ji potkávali každé ráno i večer, kdy nám sdělovala, jaké počasí můžeme v nejbližších hodinách očekávat, což je zásadní pro plánování programu, především letových ukázek. A tak jsme ji trochu vyzpovídali. Proč právě meteorologie nebo čím se liší od rosniček v televizi?

Speciální partner

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro