POTVRZENÁ ÚČAST 2024         

Uplynulé ročníky

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR prošly značným vývojem, než dosáhly dnešní podoby, rozměru i mezinárodního významu. Připomeňte si zde historii akce, minulé účastníky či techniku, která se v průběhu let na této akci představila. Ze všech ročníků jsme se snažili vybrat ty nejzásadnější události, které jsme v rámci možností doplnili o informace týkající se programu, o plakáty a další archivní materiály. Připravili jsme také přehledný seznam leteckých účastníků v historii akce

Přejeme příjemné čtení!

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2023

Krásné počasí doprovázelo nabitý program 23. ročníku Dnů NATO v Ostravě & 14. ročníku Dnů Vzdušných sil Armády České republiky, které navštívilo celkem 185 000 návštěvníků. Nesl se v duchu partnerství a moderních technologií, což dokládá i účast hned pěti letounů 5. generace F-35 Lightning II a velkolepá polská účast. 

I díky novému generálnímu partnerovi, kterým se stala společnost Lockheed Martin, měli návštěvníci možnost zažít premiéru letounu F-35B Lightning II, který předvedl i svou schopnost „stát“ ve vzduchu, a skvělou show F-35A Lightning II Demonstration Teamu. Premiérově představila Armáda České republiky své nejnovější přírůstky do řad vrtulníkového letectva v podobě vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. Návštěvníci měli také možnost zhlédnout dovednosti tří akrobatických skupin a premiérově přiletěl na mošnovské letiště americký vrtulník CH-47 Chinook. Letošní ročník zažil i další premiérové účasti členských států NATO, jelikož na mošnovské letiště poprvé zavítalo portugalské letectvo s letouny F-16. Poprvé jsme rovněž vyvěsili vlajku Lucemburska, jehož imatrikulaci nesl letoun A400M ze společné belgicko-lucemburské letky

Speciálním partnerským státem letošního ročníku se stalo Polsko, které si pro návštěvníky připravilo nabitou účast letecké i pozemní techniky. Kromě premiéry bezpilotního letounu Bayraktar TB-2 se návštěvníci mohli pokochat i statickou ukázkou hlavního bojového tanku K2 Black Panther. Tradičně velké množství pozemní techniky předvedlo i Německo. To na statické ukázce vystavilo svůj hlavní bojový tank Leopard 2A7V či bojové vozidlo pěchoty PUMA. Největší množství pozemní techniky tradičně zajistila Armáda České republiky a bezpečností sbory a záchranné složky České republiky, které jsou nedílnou součástí celé akce.

Počet návštěvníků: 185 000 (sobota: 100 000; neděle: 85 000)
Premiérově zúčastněné státy: Lucembursko, Portugalsko
Speciální partner: Polsko
Archiv:

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2022

Po dvou letech ovlivněných pandemií se dvacátý druhý ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR uskutečnil bez hygienických omezení, a tak si ukázky na mošnovském letišti mohlo i při nevlídném počasí užít 110 000 návštěvníků. Celý program akce bylo již možné tradičně sledovat živě i online, poprvé navíc i v anglickém znění. 

Velkým lákadlem celého ročníku byla premiéra letounu 5. generace F-35 Lightning II ve vzduchu. První dynamickou ukázku ve střední a východní Evropě předvedl i nový JAS-39 Gripen E, na zemi pak byl poprvé vidění zástupce jihoamerického státu v podobě transportního letounu C-390 Millenium brazilské firmy Embraer. Skvělou podívanou při svém premiérovém vystoupení zajistila i švýcarská akrobatická skupina Patrouille Suisse. Role speciálního partnera se též poprvé neujal jeden stát, ale Severoatlantická aliance, což se promítlo do rozsáhlé mezinárodní účasti, v sobotním zahajovacím průletu pak bylo NATO zastoupeno tankerem A-330MRTT. 

Nechyběly ani ukázky od bezpečnostních sborů České republiky, Armáda ČR představila rovněž své modernizační projekty v podobě modelu letounu F-35 v českých barvách či bojového vozidla pěchoty CV90 MkIV od společnosti BAE Systems. O představení zahraniční těžké pozemní techniky se postaraly rovněž USA a Německo, které nabídly mimo jiné hlavní bojové tanky M1 Abrams či Leopard 2A7V. O výsadkářskou třešničku na dortu se postarala polská speciální jednotka AGAT, která poprvé na akci předvedla tzv. HALO seskok. 

Počet návštěvníků: 110 000 (sobota: 85 000; neděle: 25 000)
Premiérově zúčastněné státy: Brazílie
Speciální partner: Severoatlantická aliance
Archiv:

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2021

2x A-400M (S+D), 1x EC-135 (D), 1x Bell 206 (S)

I navzdory režimovým opatřením proti šíření covidu-19 se po roční pauze mohli do areálu vrátit návštěvníci a oslava dvacátého výročí Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR se stala největší veřejnou akcí roku 2021 v České republice.

Hlavními taháky na statických ukázkách byly premiéry letounu 5. generace F-35A italského letectva a amerického dronu MQ-9 Reaper. Nepřehlédnutelný byl i obří letoun C-5M Super Galaxy a doplňovaly je mj. konvertoplán CV-22 Osprey či dopravní A400M Atlas. Posledně jmenovaný stroj se zasloužil o jedinečný „double“, když se představil i v letové ukázce. Ve vzduchu se kromě něj představily Gripeny všech evropských uživatelů či letouny F-16 řeckého a tureckého demo teamu. V premiérovém vystoupení se ukázal nový český cvičný letoun L-39NG, Severoatlantickou alianci reprezentoval v průletu tankovací letoun A-330 MRTT, historický prvek pak přinesl legendární transportní letoun C-47 Dakota z britské letky Battle of Britain Memorial Flight. Specialitou ročníku byl i výrazný počet vrtulníků na statických i dynamických ukázkách, jako například Super Puma, AW109 či UH-60 Black Hawk. 

Role speciálního partnerského státu se zhostilo Švédsko, které ve vzduchu reprezentovala Švédská historická letka a JAS-39 Gripen letectva. Ty byly ve statické ukázce doplněny dvoumístným Gripenem verze D a samohybným minometem Mjölner. Specialitou ročníku byla expozice věnovaná modernizaci Armády České republiky, která byla koncipovaná jakožto porovnání nahrazované a nové techniky. V ní se ukázaly nové stroje jako Toyota Hilux, CASA C-295 MW, UH-1Y Venom a AZ-1H Viper. Tradičně tvořily klíčový prvek akce pozemní dynamické ukázky jednotlivých útvarů české armády i dalších ozbrojených bezpečnostních sborů. Čeští výsadkáři se ukázali i v mimořádném seskoku s elitními izraelskými vojáky, který připomněl dlouhodobou vzájemnou spolupráci.

Počet návštěvníků: 60 000 (sobota: 33 000; neděle: 27 000 - kapacita areálu omezena režimovými opatřeními)
Premiérově zúčastněné státy: ---
Speciální partnerský stát: Švédsko
Archiv:

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2020

AustriaGermanyHungaryPolandSlovakiaSwedenUSANATO

Jubilejní dvacátý ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR se kvůli koronavirové krizi odehrál bez návštěvníků, ale zato s velkým diváckým ohlasem, kdy přímý přenos v České televizi a na sociálních sítích sledovalo přes 900 000 lidí. Přesto areál na Letišti Leoše Janáčka Ostrava nezůstal zcela prázdný, každý den mohlo akci sledovat na tisíc příslušníků Integrovaného záchranného systému a dalších složek, jejichž ocenění za nasazení v boji proti pandemii covidu-19 v jarních měsících bylo zahajovacím bodem programu. Tyto jednotky se následně představily i v pestrých dynamických ukázkách, a diváci tak nepřišli o tradiční představení schopností Armády ČR, Policie ČR, Vězeňské služby ČR či Celní správy ČR.

Rok 2020 přinesl tři významná výročí, která též rezonovala v programu. 15 let od zavedení letounů JAS-39 Gripen do výzbroje Vzdušných sil AČR připomněl společný průlet českých, švédských a maďarských gripenů a třešničku na dortu jeho oslavám dodalo společné vystoupení leteckého akrobata Martina Šonky na závodním speciálu Extra 300 a maj. Ivo Kardoše právě s letounem JAS-39 Gripen. 20. výročí oslavily ale také letouny L-159 ALCA, jenž v šestičlenné formaci předvedly průlet nad Letištěm Leoše Janáčka v Ostravě. 75 let od konce druhé světové války pak připomenula rekonstrukce bitvy z Ostravsko-opavské operace se zapojením historické techniky. 

Dalším z taháků akce byl průlet „Stronger Together“, který za účasti amerických letounů F-16 či KC-135 Stratotanker podtrhl spojenecké odhodlání a závazky. Diváci mohli vůbec poprvé vidět v akci ve vzduchu nákladní letoun A400M, jenž kromě samostatné ukázky představil s českými gripeny i simulaci tankování za letu. Naopak své poslední vystoupení předvedl letoun Saab 105 rakouského letectva, které tyto stroje vyřazuje ze služby.

Počet návštěvníků: 0 (kvůli pandemii koronaviru areál uzavřen)
Premiérově zúčastněné státy: ---
Speciální partnerský stát: Česká republika
Archiv:

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2019

KanadaFrancieLitvaNizozemíNorskoRumunskoSlovenskoŠvýcarskoVelká BritánieUSA

Rok 2019 se nesl ve znamení akrobatických skupin, obřích letounů, ale také významných premiér. Vůbec poprvé se na jednom ročníku představily hned tři akrobatické skupiny. Legendární francouzskou Patrouille de France doplnila finská skupina Midnight Hawks a švýcarský PC-7 Team, který zaujal i průletem s letounem F/A-18 Hornet. Pomyslnou třešničkou na dortu mezi letovými ukázkami však bylo společné vystoupení leteckého akrobata Martina Šonky na závodním speciálu Extra 300 a kpt. Ivo Kardoše na JAS-39 Gripen českého letectva.

Rumunsko v roli partnerského státu prezentovalo kromě obrněné a letecké techniky také své záchranářské jednotky. Pozemní síly byly zastoupeny vozidly Piranha III, Flakpanzer Gepard a  tankem TR-85M1, jenž mohli návštěvníci vidět ve společné ukázce s Armádou ČR. Letectvo předvedlo své schopnosti  hned ve třech dynamických ukázkách stíhače MiG-21, cvičného letounu IAR-99 Soim nebo vrtulníku IAR 330 Puma. Všechny stroje byly také vystaveny na statické ukázce, kde je doplnil dopravní C-27J Spartan.

Statickým ukázkám však dominovaly letečtí obři. Tradiční americký bombardér B-52 Statofortress či tankovací letoun KC-135 zastínil gigantický C-5M Super Galaxy, jenž se na Dnech NATO představil vůbec poprvé a jenž na první účast akci dopravil dvojici amerických vrtulníků UH-1Y Venom a AH-1Z Viper. Svou světovou veřejnou premiéru si na mošnovském letišti odbyl i nejnovější letoun z české produkce - L-39NG. 
 

Počet návštěvníků: 220 000 (sobota: 125 000; neděle: 95 000)
Premiérově zúčastněné státy: ---
Speciální partnerský stát: Rumunsko
Archiv:

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2018

1x F-16 (D); 1x C-130 (S)6x PC-9M (D)1x F-16 (D), 1x F-16 (S)1x F-18 (D)1x Rafale (D)1x Sea King (S); 1x Sea Lynx (S); 1x EC-135 (S); 1x Bell 206 (S)1x JAS-39 (D)1x AS365 (S); 1x C-27 (S); 2x L-39 (S)2x F-16 (S)1x DA-20 (S)1x F-16 (D); 6x TS-11 (D); 1x F-16 (S)2x MiG-29 (P); 1x UH-60 (S)1x PC-9M (D); 1x PC-9M (S)1x EF Typhoon (D)1x SK 35 Draken (D); 1x AJS37 Viggen (D); 1x J32 Lansen (D); 1x Saab 105 (Supp)1x B-52 (S); 1x C-17 (S); 1x KC-135 (S); 2x F-16(s); 2x AH-64 (S); 1x UH-1Y (S); 1x Bell 505 (S)

V roce 2018 si celá země připomínala 100 let od vzniku samostatného Československa a jeho ozbrojených sil a Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR byly jednou z největších veřejných akcí, které byly tomuto výročí věnovány. To se promítlo do prezentací českých účastníků, jež se zaměřovaly na historii jednotek, do účasti historické techniky spjaté s českou a československou armádou, ale především do jedinečného průletu více než 20 strojů, který zmapoval vývoj našeho letectva a který byl zakončen shozem symbolických vlčích máků na památku obětí válečných konfliktů.

Role speciálního partnerského státu se ujaly Spojené státy, které měly na vývoj v naší zemi výrazný vliv a které poprvé na akci představily svou obrněnou techniku v podání tanku M1 Abrams a vozidla M2 Bradley. Armáda představila rovněž bitevní vrtulníky AH-64 Apache, americké letectvo pak bylo zastoupeno strategickým bombardérem B-52, stíhačkami F-16 či tankerem KC-135 a letounem C-17, který na premiéru na mošnovském letišti dopravil  vrtulník UH-1Y Venom americké námořní pěchoty.

Tři státy tak na akci prezentovaly svou pozemní obrněnou techniku – kromě USA i Německo a Polsko, svá vystoupení předvedly dvě premiérové akrobatické skupiny – chorvatská Křídla bouře a polské Červeno-bílé hvězdy, a program obou dnů pak uzavíral další jedinečný průlet v podání strojů J32 Lansen, AJS37 Viggen a SK 35 Draken Švédské historické letky v doprovodu dánské F-16 a finské F-18. Za zmínku stojí i to, že před akcí se na mošnovském letišti ukázal i obří letoun An-124 Ruslan, jímž firma Rheinmetall nechala dopravit na svou prezentaci bojové vozidlo pěchoty Lynx.

Počet návštěvníků: 220 000 (sobota: 95 000; neděle: 125 000)
Premiérově zúčastněné státy: Chorvatsko
Speciální partnerský stát: USA
Archiv:

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2017

Poprvé v historii akce se na Letišti Leoše Janáčka Ostrava představily tři mimoevropské země (USA, Kanada, Saudská Arábie), poprvé rovněž tři země – kromě ČR – představily svou pozemní vojenskou techniku (Německo, Polsko, Slovensko), sílu akce ale ještě lépe ukazuje fakt, že přestože byl poprvé v historii akce kvůli počasí zcela zrušen letový program jednoho dne, do areálu si i navzdory vytrvalému dešti našlo cestu 25 tisíc návštěvníků. Počasí rovněž neumožnilo premiérové vystoupení saudskoarabské skupiny Saudi Hawks, která se tak představila pouze při mimořádném pondělním cvičném letu. Přesto si diváci mohli alespoň v sobotu užít dynamická vystoupení italského a rakouského stíhacího letounu Eurofighter Typhoon, slovinského letounu PC-9M Hudournik či italského dopravního letounu C-27J Spartan.
 
Na statickou ukázku se po roce vrátily americké bombardéry B-1B Lancer a B-52 Stratofortress, premiérově mohli diváci zhlédnout kanadský stíhací letoun CF-18 Hornet či turecký letoun včasné výstrahy E-7T Peace Eagle. Velkou pozornost poutala rovněž vystavená pozemní technika, mezi ní především  v české veřejné premiéře německá obrněná vozidla Puma a Lynx, ASCOD s bezosádkovou zbraňovou stanicí SAMSON Mk II, slovenský CORSAC či polský Oshkosh.

Role speciálního partnerského státu se zhostilo Slovensko, které kromě rozsáhlé prezentace vojenské letecké i pozemní techniky představilo i své policejní a celní jednotky. V premiéře mohli návštěvníci vidět nový víceúčelový vrtulník UH-60M Black Hawk či dopravní letoun Fokker 100, ve vzduchu pak obdivovat vystoupení stíhacího letounu MiG-29. Třešničkou slovenské účasti se stalo poslední veřejné vystoupení letounu Tu-154 vládní letky. O jeho podobě (pozemní/letová) jsme poprvé nechali rozhodnout diváky, kteří tak mohli v neděli naposled vidět průlet tohoto stroje ve společnosti letounu Airbus A319 ze stejného útvaru.

Počet návštěvníků: 90 000 (sobota: 65 000; neděle: 25 000)
Premiérově zúčastněné státy: Kanada, Saudská Arábie
Speciální partnerský stát: Slovensko
Archiv:

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2016

Nejbohatší program letových ukázek a nejširší nabídka statických ukázek, obojí okořeněné množstvím exkluzivních premiér, či dosud nejrozsáhlejší prezentace speciálního partnerského státu v podání Německa - to byly hlavní devizy oslav 15. výročí akce, které se navzdory počasí opravdu vydařily. Návštěvníci tak mohli na ostravském nebi poprvé obdivovat skupinovou akrobacii v podání italských Frecce Tricolori, umění francouzského pilota se strojem Rafale, švýcarského F/A-18, rumunského MiG-21 či letounů Eurofighter Typhoon pěti států, které se potkaly vůbec poprvé na jedné akci a z nichž tři uzavřely program společným průletem.

Statickým ukázkám letadel dominovaly dva strategické bombardéry amerického letectva - "tradiční" B-52 Stratofortress a premiérový B-1B Lancer. Zdatně jim však sekundovaly dva protiponorkové letouny P-3C Orion (německého a norského letectva), alianční letoun systému včasného varování E-3A a ve své středo- a východoevropské premiéře především německý transportní letoun A-400M Atlas. Jedinečná byla i přehlídka dvaceti vrtulníků, když premiéru amerického Apache, německých Tigera a NH-90 či litevského AS365 doprovodil naopak svou derniérou Bo-105 německé armády, při své třetí účasti v řadě je doplnil též konvertoplán CV-22B Osprey.

Mezi pozemními jednotkami kromě tradičních českých účastníků byli též nejvíce vidět zástupci Německa, kteří se zapojili i do dynamických ukázek. Poprvé v historii akce se tak při mezinárodní spolupráci mohla předvést Armáda ČR, do jejíž společné ukázky zasáhly i tank Leopard 2 a obrněné vozidlo Bergepanzer. Opomenout bychom neměli ani Polsko, jež rovněž představilo průřez svým letectvem, civilní jednotky a poprvé na Mošnově i svou jednotku speciálních sil Agat.

Počet návštěvníků: 130 000 (sobota: 45 000; neděle: 85 000)
Premiérově zúčastněné státy: ---
Speciální partnerský stát: Německo
Archiv:

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2015

GR1x An-26 (S) 1x C-27J Spartan (S)1x C-130 (S)1x An-28TD (S); 1x C-295 (S); 1x SW-4 (D); 1x SW-4 (S); 8x PZL-130 (D)1x King Air (S); 1x Lynx Mk8 (D); 1x Tornado GR.4 (S)1x E-3A AWACS (P)

Rok 2015 se nesl ve znamení přehlídky obřích letounů, která doposud v České republice nebyla k vidění. Při své premiérové účasti jim vévodil nizozemský tanker KDC-10, jemuž zdatně sekundoval americký bombardér  B-52H, který se na mošnovské letiště vrátil po třech letech. Velmi raritní byla i účast C-17 Globemaster III v barvách Strategic Airlift Capability, jejž zajistilo partnerské Švédsko, které se stalo historicky 2. speciální partnerskou zemí akce. Tato unikátní sestava byla ještě podtržena účastí předloňské hlavní hvězdy, konvertoplánu CV-22B Osprey, a veřejnou premiérou demonstrátoru L-39NG.

Již zmíněné partnerské Švédsko se dále zapsalo do historie jako vůbec první země, která použila strategického dopravního letounu k přepravě pozemní techniky. Nezapomenutelný byl rovněž společný rozlet kvarteta švédských historických letounů Tunnan, Saab 105, Draken a Viggen s českým Gripenem.

Hlavními hvězdami pozemních dynamických ukázek se při historicky první účasti arabské země staly příslušnice ženské zásahové jednotky jordánské armády, které se představily ve společné akci s českými výsadkáři. Do Ostravy dorazil i švédský ministr obrany, Peter Hultqvist, Severoatlantickou alianci pak zastupoval její doposud nejvyšší představitel, předseda Vojenského výboru NATO arm. gen. Petr Pavel, který vystoupil v této funkci poprvé v České republice.

Počet návštěvníků: 225 000 (sobota: 155 000; neděle: 70 000)
Premiérově zúčastněné státy: Jordánsko
Speciální partnerský stát: Švédsko
Archiv:

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2014

CZATBEDKFIDEGRHULTNLPLROSKSWTRUS

Patnácté výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance si na mošnovském letišti připomněl rekordní počet diváků, kteří mohli sledovat mnoho zajímavých premiérových ukázek. Mezi nimi vynikalo zejména první evropské představení konvertoplánu CV-22B Osprey amerických speciálních sil, ojedinělá účast tureckých letounů RF-4E Phantom či společný průlet průlet tří generací strojů švédské provenience Draken, Viggen a Gripen. Na nebi spolu dále o přízeň diváků „bojovaly“ tři F-16 demo teamy – nizozemský, dánský a řecký, v premiérovém vystoupení zaujal i pilot finské F-18, na zemi se pak ovací dočkali např. členové dětské hasičské přípravky Lvíčátka z Klimkovic. Vůbec poprvé show navštívil také vrchní velitel ozbrojených sil České republiky, prezident republiky, Miloš Zeman.

V ročníku ročníku 2014 byl velkou novinkou první speciální partnerský stát. V rámci tohoto konceptu má nově každý rok jedna země příležitost pro mimořádně rozsáhlé představení. První takto prezentovanou zemí bylo Polsko ve své největší vojenské prezentaci v zahraničí vůbec s celkem 13 typy techniky. Návštěvníci tak mohli obdivovat celé spektrum letounů z výzbroje letectva i námořnictva, mimo jiné všechny druhy polských nadzvukových letounů, a dále pozemní techniku armády a speciálních sil, mezi níž dominoval tank Leopard. Tradičně se prezentovala též polská pohraniční stráž, jež byla za dlouhodobou spolupráci oceněna stuhou České euro-atlantické rady.

Počet návštěvníků: 225 000 (sobota: 140 000; neděle: 85 000)
Premiérově zúčastněné státy: Finsko
Speciální partnerský stát: Polsko
Archiv:

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2013

Ročník 2013 posloužil k připomenutí výročí 20 let od vzniku samostatné České republiky a jejích ozbrojených sil. Výročí jsme si připomenuli jak výročním logem akce, tak unikátním společným průletem strojů českého a slovenského letectva. Unikátní byly i další ukázky, které představily schopnosti NATO a jejích partnerů – tankování za letu v provedení českých Gripenů a švédského tankeru KC-130 a strategickou přepravu reprezentovanou obřím nákladním letounem An-124 Ruslan z aliančního programu SALIS.

Mezi další divácky atraktivní ukázky patřilo především vystoupení akrobatických skupin Turkish Stars, která se na Mošnov vrátila po dvou letech, Patrulla ASPA, která se v České republice představila vůbec poprvé, či švédské historické letouny Viggen a Saab 105.

Velkými magnety pro diváky byly mezinárodní akční ukázky zásahů, v nichž se představili elitní čeští a polští policisté i speciální jednotky českých a slovenských vězeňských služeb i celních správ. Kromě moderní techniky se na ploše mošnovského letiště proháněl jediný dochovaný provozuschopný československý meziválečný tank LT vz. 35.

Počet návštěvníků: 145 000 (sobota: 54 000; neděle: 91 000)
Premiérově zúčastněné státy: ---
Archiv:

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2012

Česká republikaRakouskoEstonskoFrancieNěmeckoMaďarskoItálieLitvaNizozemíNorskoPolskoRumunskoSlovenskoSlovinskoŠvédskoŠvýcarskoTureckoVelká BritánieUSANATO

I tento ročník se zařadil mezi ty obzvláště vydařené. Poprvé zavlálo na mošnovském letišti 20 vlajek, poprvé čeští letci s gripeny ve spolupráci s francouzským tankerem C-135FR předvedli simulaci tankování za letu, poprvé do Ostravy dorazily dva americké strategické bombardéry B-52 Stratofortress, z nichž jeden se předvedl v letové ukázce (jediné toho roku v celé Evropě), po šesti letech se předvedli akrobaté z britské skupiny Red Arrows a v neposlední řadě se ve své zahraniční premiéře předvedl francouzský tým Ramex Delta s dvojicí letounů Mirage 2000N.

Letecké ukázky tak poněkud zastínily dění na zemi, ale ani příznivci zelených uniforem a civilních jednotek nezůstali o nic ochuzeni. Velkým lákadlem pro diváky byla společná ukázka policejní zásahové jednotky z Ostravy a zásahové jednotky SPAP z polských Katovic, které osvobodily budovu organizačního štábu z rukou teroristů, a to i s využitím výsadku z vrtulníku Mi-8 polské policie.

Podtitulem ročníku bylo připomenutí 10. výročí přelomového summitu NATO v Praze, který rozhodl o rozšíření Aliance o sedm středoevropských a východoevropských zemí.

Počet návštěvníků: 208 000 (sobota: 90 000; neděle: 118 000)
Premiérově zúčastněné státy: Estonsko, Litva, Slovinsko, Švýcarsko
Archiv:

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2011

K největším tahákům jednoznačně patřila turecká akrobatická skupina Turkish Stars létající na nadzvukových letounech NF-5. Spolu s ní měla vystoupit i britská Red Arrows, která bohužel na poslední chvíli odřekla, a tak se zde setkaly "pouze" dvě skupiny - vedle zmiňovaných Turkish Stars ještě Baltic Bees z Lotyšska se stroji L-39.

Velmi ceněným premiérovým účastníkem bylo izraelské vojenské letectvo, které se na pozemní ukázce prezentovalo dvěma stíhačkami F-15D Baz a jedním transportním C-130 Hercules. Tento typ se mimochodem na ploše představil v počtu čtyř kusů třech různých států. Ze tří zemí pocházely rovněž letouny Eurofighter Typhoon - na statické ukázce byly k vidění německý a italský, ve vzduchu pak rakouský.

Pozadu nezůstaly ale ani pozemní civilní jednotky. Česká a polská policejní zásahová jednotka předvedly záchranu rukojmích z uneseného letadla a v společné ukázce s SON české celní správy se představila také zásahová jednotka německých celníků, pro které to byla teprve druhá prezentace na veřejnosti a první mimo území Německa.

Díky těmto i dalším účastníkům tento ročník návštěvnost za oba dva dny poprvé překročila magickou hodnotu 200 000 návštěvníků, dohromady ji za oba dva dny navštívilo celkem 225 000 návštěvníků.

Počet návštěvníků: 225 000 (sobota: 140 000; neděle: 85 000)
Premiérově zúčastněné státy: Izrael, Lotyšsko, Norsko, Švédsko, Turecko
Archiv:

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2010

Desátý ročník Dnů NATO v Ostravě se díky rozhodnutí gen. Jiřího Vernera stal rovněž prvním ročníkem Dnů Vzdušných sil AČR. Toto spojení výrazně pomohlo ke zvýšení mezinárodní prestiže a významu akce. Na tomto ročníku si odbyl svou středoevropskou premiéru americký strategický bombardér B-52H Stratofortress. Naopak derniérou byla akce pro dva letouny britské RAF. Poslední vystoupení zažil stíhací letoun Tornado F.3, který se ale předvedl na velmi efektní ukázce s Hurricane MkI, veteránem z druhé světové války. Neplánovaně tu české publikum mohlo naposled vidět i Harrier GR.9, jenž se následujícího roku stal jednou z obětí škrtů v britském obranném rozpočtu.

Počet návštěvníků: 185 000 (sobota: 105 000; neděle: 80 000)
Premiérově zúčastněné státy: Rakousko, Maďarsko
Archiv:

Dny NATO v Ostravě 2009

Devátý ročník byl ve znamení velkých organizačních změn. Jednak došlo k přesunu do jiné části letiště a jednak byl program rozšířen na celý víkend. K jeho vrcholům patřilo vystoupení britského Typhoon Display Teamu, prvního ve střední Evropě, na zemi pak dynamická ukázka polského obrněného transportéru Rosomak či společný simulovaný zákrok české a slovenské zásahové jednotky celní správy.

Svou středoevropskou premiéru si zde na akci pro veřejnost odbyl i největší sériově vyráběný transportní letoun na světě C-5 Galaxy amerického letectva. Tohoto roku též akce zaznamenala největší počet nově zúčastněných států, který posléze překonal jen rok 2011.

Díky rozšíření programu na celý víkend byla též poprvé překonána stotisícová hranice návštěvnosti Víkendové show - za oba dny dorazilo 135 tisíc diváků.

Počet návštěvníků: 135 000 (sobota: 85 000; neděle: 50 000)
Premiérově zúčastněné státy: Belgie, Dánsko, Rumunsko, Řecko
Archiv:

Dny NATO v Ostravě 2008

V roce 2008 jsme poprvé zakusili, co to  znamená se vyrovnat s nepřízní počasí. S nízkou teplotou, deštěm a zejména nízkou oblačností se museli vypořádat zejména aktéři letových ukázek. A přestože ranní předpověď říkala, že nebudou moci vzlétnout ani vrtulníky, kolem jedenácté hodiny se obloha jako zázrakem otevřela a letový program mohl být dodržen, včetně vystoupení španělské akrobatické skupiny Patrulla Águila, prvního vystoupení nizozemského F-16 Demo Teamu (kdo mohl tehdy tušit, že tento tým uvidíme i v následujících letech) a RAF Hawk Demo Teamu. Na statice pak mohli diváci poprvé v České republice shlédnout společně dva typy letounu AWACS - aliančního E-3A a britského E-3D.

Hlavním leteckým tahákem osmého ročníku však právem byla obnovená veřejná premiéra těžkého transportního letounu An-124 Ruslan, který se široké veřejnosti představil na mošnovském letništi po dlouhých dvaceti letech.

Počet návštěvníků: 40 000
Premiérově zúčastněné státy: Francie, Nizozemí, Ukrajina
Archiv:

Den NATO v Ostravě 2007

Itálie

Sedmý ročník byl místem historického setkání tří zástupců nejmodernější evropské generace letadel – vedle britského Eurofighter Typhoon F2, českého Jas-39 Gripen a F-16C Block 52+ polských vzdušných sil. V případě britského Typhoonu F2 šlo o jeho vůbec první přistání ve střední a východní Evropě. Na mošnovském letišti ho osobně přivítal gen. Zdeněk Škarvada, přímý účastník leteckých bojů druhé světové války.

Aplaus diváků sklidilo vystoupení amerického Viper East Demo Team na F-16CJ Fighting Falcon a španělského F-18 Hornetu. Nezapomenutelná byla také ukázka vysoké pilotáže C-17 Globemaster III, který se pak představil i na statické ukázce. Právě letounem Globemaster III začala éra „velkých statik“, kterou se daří držet dodnes.

O celosvětově jedinečnou ukázku se zasloužil i Vojenský historický ústav, který představil izraelský tank Merkava Mk. I - jediný svého druhu ve sbírkách mimo území Izraele. Velká veřejnou premiéru předvedly ostravská a katowická speciální policejní zásahová jednotka – ukázku osvobození rukojmích z letadla.

Počet návštěvníků: 60 000
Premiérově zúčastněné státy: Itálie, Německo, Španělsko
Archiv:

Den NATO v Ostravě 2006

Šestý ročník byl ve znamení největší účasti britského královského letectva Royal Air Force v historii České republiky. RAF na mošnovské letiště vyslalo celkem 21 letounů různých typů. V této souvislosti se tradovala legenda, že na poradě na vedení RAF v londýnském Whitehallu týden před Dnem NATO zazněla otázka: "Kde máme tento týden v zahraničí naše letouny?" Odpověď zněla: "V Afghánistánu, Iráku a v Ostravě.“

Největší úspěch sklidilo vystoupení světoznámé akrobatické skupiny Red Arrows a také letová ukázka britské verze letounu AWACS, E-3D.

Akce se také poprvé zúčastnilo U.S. Air Force, a to se dvěma supersoniky F-15C Eagle a dvěma F-15E Strike Eagle, které se pak na naší akci už spolu nikdy nepotkaly.

Obrovský ohlas u publika měla také takřka hodinová simulace reálné bojové situace v podání jednotek české armády, která představila i neobvyklou součást svého vybavení v podobě vznášedla Pegas 4M.

Počet návštěvníků: 55 000
Premiérově zúčastněné státy: USA
Archiv:

Den NATO v Ostravě 2005

Pátého ročníku se účastnilo vůbec první zahraniční letectvo, britské Royal Air Force. Jeho dva supersoniky Tornado F3 ze základny v skotském Leuchars se měly původně prezentovat pouze na statické ukázce, avšak nakonec se jeden stroj v sobotu zasloužil o neplánované finále programu. Charakteristický zvuk Tornad F3 ze 111. sqadrony RAF pak až do roku 2010 neodmyslitelně patřil k naší akci.

K dalším vrcholům pátého ročníku patřila kombinovaná ukázka Společných sil Armády České republiky za účasti tří tanků T-72M4CZ, tří bojových vozidel pěchoty BVP-2, vyprošťovacího tanku a vrtulníků Mi-17 a W-3A Sokol. Premiéru na veřejnosti měl legendární pasivní sledovací systém Věra, tedy speciální technika, kterou návštěvnici do té doby většinou znali pouze z médií.

Skupina operativního nasazení Celní správy předvedla poutavou ukázku zásahu na cisternu převážející přes hranice běžence, při které bylo použito přímo vozidlo zabavené pašerákům.

Významnou součástí akce bylo finále Mistrovství Evropy v požárním sportu hasičů a záchranářů.

Od tohoto roku též má akce svoje samostatné internetové stránky, které jen s mírnými změnami běžely až do roku 2012.

Počet návštěvníků: 35 000
Premiérově zúčastněné státy: ---
Archiv:

Den NATO v Ostravě 2004

V rámci čtvrtého ročníku bylo vůbec poprvé umožněno návštěvníkům v České republice vstoupit na palubu legendárního letounu včasné výstrahy E-3A Sentry „AWACS“ z letecké základny NATO v německém Geilenkirchenu. Další příležitostí pro návštěvníky byla prezentace kompletního vybavení polní nemocnice nebo výcviku světově proslulé protichemické jednotky z Liberce.

Počet návštěvníků: 40 000
Premiérově zúčastněné státy: Severoatlantická aliance
Archiv:

Den NATO v Ostravě 2003

Od třetího ročníku se akce pravidelně koná v polovině září na Letišti Leoše Janáčka Ostrava, jehož prostředí umožňuje provádění atraktivnějších dynamických, ale zejména letových ukázek. Mezi pravidelné účastníky se zařadily speciální jednotky Vězeňské služby a Generálního ředitelství cel Celní správy ČR, čímž se významně rozšířilo spektrum civilních složek a jednotek integrovaného záchranného systému. Absolutním vrcholem programu byla letová ukázka bojového vrtulníku Mi-24.

Připojil se třetí zahraniční účastník - Velká Británie. Ta prezentovala svůj výcvikový tým BMATT z Vyškova a od tohoto roku se účastní téměř každoročně.

Počet návštěvníků: 25 000
Premiérově zúčastněné státy: Velká Británie
Archiv:

Den NATO v Ostravě 2002

Druhého ročníku, který se opět konal na Černé louce, se účastnila první nečlenská země NATO – Slovensko, které svou účastí aktivně podporovalo svoji kandidaturu mezi členské země na nadcházejícím pražském summitu NATO. Slovensko vyslalo svou nejelitnější bojovou jednotku – 5. pluk speciálního určení z Žiliny, který se v České republice představil poprvé a do této chvíle také naposledy.

Počet návštěvníků: 15 000
Premiérově zúčastněné státy: Slovensko
Archiv:

Den NATO v Ostravě 2001

První ročník se konal na výstavišti Černá louka v centru Ostravy v pátek odpoledne „po šichtě“.  Diváci měli možnost shlédnout speciální armádní a záchranářskou techniku, výstroj a výzbroj speciálních a průzkumných jednotek, výcvik výstroj a výzbroj příslušníků policie, ukázky zásahů protiteroristického komanda, vyhledávání drog, zbraní, hasičů a záchranářů a řadu dalších zajímavých prezentací.

Představili se rovněž elitní výsadkáři z Bialsko-Bialej a Polsko se tak stalo historicky první zahraniční zemí, která se Dne NATO v Ostravě zúčastnila.

Počet návštěvníků: 10 000
Premiérově zúčastněné státy: Česká republika, Polsko
Archiv:

Speciální partner

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro