POTVRZENÁ ÚČAST 2024         

Zprávy

Premiéra Midnight Hawks na Dnech NATO v Ostravě

05.04.2019, 09:00

Jedinečnou premiéru si pro 19. Dny NATO v Ostravě & 10. Dny Vzdušných sil AČR připravilo finské letectvo. To poprvé do České republiky vysílá svou akrobatickou skupinu Midnight Hawks létající se čtveřicí strojů Hawk.

Finské vzdušné síly dosud na akci představili výhradně dynamickou ukázku svého F-18 Solo Display, která patřila k vrcholům ročníků 2014 a 2018. Na výjimečný zážitek se ale návštěvníci mohou těšit i tentokrát. 

"Základem vystoupení finské skupiny Midnight Hawks je precizní slétanost čtveřice cvičných proudových letounů Hawk Mk.51 s minimálními rozestupy, a to včetně vzletu i přistání. Kvalitou techniky pilotáže si v ničem nezadá se slavnou britskou skupinou Red Arrows létající také na strojích Hawk," popisuje Jan Čadil, šéfredaktor časopisu Letectví+kosmonautika. "Piloty týmu jsou zkušení instruktoři letecké akademie finských vzdušných sil, kteří se působení v týmu věnují nad rámec svých běžných povinností. Během vystoupení se letouny pohybují v rozmezí rychlostí 200 až 800 km/h."

„Finsko není tradičním účastníkem naší akce a opravdu jsme proto nečekali, že hned letos naváže na loňské vystoupení stroje F-18 Hornet,“ dodává Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. „Navíc jsme rádi, že můžeme návštěvníkům opět nabídnout něco nového v podání této skupiny, která je jen zřídka k vidění v zahraničí.“

Po švýcarském PC-7 Teamu s turbovrtulovými stroji tak Midnight Hawks (přel. Půlnoční jestřábi) budou letos druhou akrobatickou skupinou, ale na proudových letounech. Po již zmíněných Red Arrows a saudských Saudi Hawks jsou i historicky třetí skupinou, jež se na Dnech NATO v Ostravě představí na strojích Hawk od britské firmy BAE Systems. Ty byly navrženy speciálně pro výcvik, vyznačují se jednak nízkými provozními náklady, na veřejných vystoupeních však ukazují především svou mimořádnou obratnost v letu, díky níž jsou využívány akrobatickými skupinami a divácky velmi oblíbené.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Speciální partner

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro