POTVRZENÁ ÚČAST 2024    

F-16 Fighting Falcon

Nadzvukový stroj F-16 Fighting Falcon patří v současnosti k nejrozšířenějším víceúčelovým letounům. Výroba již výrazně překročila 4000 kusů a stále běží. Původní návrh vznikl u společnosti General Dynamics (nyní Lockheed Martin) jako odpověď na program LWF (Light Weight Fighter), jehož prostřednictvím americké vojenské letectvo počátkem sedmdesátých let hledalo lehký stíhací letoun. První prototyp YF-16 vzlétl k úvodnímu letu ze základny Edwards v Kalifornii 20. ledna 1974. I díky rychlému vývojim porazil v tendru konkurenční YF-17 od firmy Northrop, který ale později posložil jako základ dalšího slavného letounu čtvrté generace - F/A-18 Hornet.

  

S ohledem na množství vyrobených kusů logicky vzniklo několik verzí verzí letounu s různou úrovní modernizace počínaje původní verzí F-16A/B, konče v současnosti nabízenou F-16V. Spektrum uživatelů legendárního letounu F-16 je skutečně široké, přičemž kolem 1200 kusů stále provozuje americké letectvo. Dalšími původními uživateli pak byli Belgie, Dánsko, Nizozemsko a Norsko, kteří však již nahrazují své stroje novými F-35 Lightning II. V rámci NATO dále provozuje "Sokoly" Portugalsko, Řecko, Turecko, Rumunsko a Polsko. Objednány mají své stroje Slovensko a Bulharsko. Mezi další významné uživatele se pak řadí státy Blízkého východu, včetně Izraele, a mimo to například Pakistán, Jižní Korea a Taiwan.

Specifickým rysem letounu je vypouklý nedělený kryt kokpitu umožňující pilotovi kruhový výhled. Stroj pohání motor Pratt & Whitney F100-PW-220E o maximálním tahu s přídavným spalováním 107,4 kN.  Základ výzbroje představuje vestavěný šestihlavňový rotační kanon M61A1 Vulcan ráže 20 mm. Na závěsníky pod křídlem a trupem je možné kromě přídavných palivových nádrží například podvěsit nejrůznější protiletadlové a protizemní řízené střely, laserově naváděné pumy, průzkumné a radioelektronické kontejnery.

Letecký archiv - F-16 Fighting Falcon

Hlavní technické údaje

Rozpětí 10,00 m
Délka 15,03 m
Výška 5,09 m
Hmotnost prázdného stroje 7 387 kg
Maximální vzletová hmotnost 17 010 kg
Maximální rychlost 2 350 km/h
Dostup 16 750 m
Dolet 3 900 km

 

 

Stránka je připravena ve spolupráci s redakcí časopisu Letectví+kosmonautika z vydavatelství Aeromedia. Časopis přináší aktuální informace ze světa vojenského i civilního letectví.
 

 

 

Speciální partner

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro