POTVRZENÁ ÚČAST 2024           

Zprávy

Vzdušné síly AČR se naplno zapojí do oslav výročí Československa

11.09.2018, 08:24

Již podeváté jsou Dny NATO v Ostravě oficiálně spojeny se Dny Vzdušných sil AČR, jež zajišťují pestrou prezentaci českého letectva na této akci. V rámci letošního výročního ročníku se budou Vzdušné síly AČR kromě dynamických a statických ukázek navíc rozsáhle podílet také na mimořádném historickém průletu.

Po boku historických letounů se tak představí převážná většina současných strojů operujících v českém letectvu. Zatímco 21. základna taktického letectva se zapojí se stíhacími letouny JAS-39 Gripen a lehkými bitevními stroji L-159 ALCA, 22. základna vrtulníkového letectva přispěje vrtulníky Mi-24/35 a Mi-171š. Z řad 24. základny dopravního letectva pak budou mít diváci šanci zhlédnout vládní speciál Airbus A-319 doplněný o další dopravní letouny C-295 CASA a L-410 Turbolet.

Většina typů těchto strojů se bude zároveň prezentovat ve vlastních či kombinovaných dynamických ukázkách. V první řadě se návštěvníci mohou těšit na letecké vystoupení stíhacího letounu JAS-39 Gripen, do něhož již druhý rok usedne oceňovaný display pilot kpt. Ivo Kardoš.

„Kapitán Kardoš kromě nové mírně upravené sestavy vystoupí rovněž se strojem, jež ponese motiv věnovaný sto letům československého letectva, který na setkání tzv. tygřích letek skončil na třetím místě v soutěži o nejlepší kamufláž,” vyzdvihuje předseda Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík a dodává: „Letová ukázka Gripenu rovněž zakončí švédský blok programu zaměřený na čtyři generace proudových letounů firmy Saab.”

Své schopnosti představí v samostatném leteckém vystoupení také víceúčelový vrtulník Mi-24/35, jež společně se strojem Mi-171š bude následně poskytovat vzdušnou podporu při pozemní ukázce 102. průzkumného praporu. Druhý jmenovaný vrtulník se rovněž zapojí i do vystoupení jednotky Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Ostrava.

Z řad 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely bude k vidění vrtulník W-3A Sokol, jenž se po sedmi dlouhých letech ukáže ve vzduchu, a dopravní letoun C-295 CASA, který bude v závěru programu vynášet k seskoku výsadek českých parašutistů.

Návštěvníci Dnů NATO budou mít rovněž možnost zhlédnout stroje českého letectva v rámci statické expozice, kde budou prezentovány stíhací letoun JAS-39 Gripen, lehký bitevní letoun L-159 ALCA, cvičný letoun L-39 Albatros a dvojice vrtulníků Mi-24/35 a Mi-171š. Pro diváky bude zároveň připraven i stan Vzdušných sil AČR, jež nabídne informace týkající se nejen pilotního výcviku, ale i historie československého letectva. 

V neposlední řadě se na statické ukázce objeví se svou technikou i další jednotky spadající pod Velitelství Vzdušných sil AČR, a to 25. protiletadlový raketový pluk a 26. pluk velení, řízení a průzkumu. 

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Speciální partner

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro