POTVRZENÁ ÚČAST 2024           

Zprávy

Polsko se podruhé zhostí role speciálního partnerského státu

16.03.2023, 13:15

Speciálním partnerským státem 23. Dnů NATO v Ostravě & 14. Dnů Vzdušných sil AČR se stane Polsko. Na tiskové konferenci při setkání se svým protejškem Andrzejem Dudou ve Varšavě to oznámil český prezident Petr Pavel. To se do této role ujalo již v roce 2014 poprvé v historii celé akce a nyní se do ní tak vrací po devíti letech.

Spolu se Švédskem se Polsko stane druhou zemí, která se zhostí role speciálního partnerského státu (SPN) podruhé. Potvrzuje to nejen výborné česko-polské vztahy, ale i intenzivní spolupráci obou zemí v bezpečnostní oblasti jak v rámci Severoatlantické aliance, tak i bilaterálně.

"Jsem velice rád, že pan prezident Duda souhlasil s tím, že na nadcházejících Dnech NATO, které jsou největší akcí tohoto druhu v naší části Evropy, bude Polsko speciálním partnerským státem. Je to také výrazem toho, jak Polsko přistupuje nejen k bilaterálním vztahům, ale i ke svému členství v NATO," uvedl prezident Pavel. 

„Zatímco v roce 2014 Polsko v SPN takříkajíc prošlapávalo cestu, nyní už je tento koncept prověřený a Polsko se chystá jeho možností využít do plna,“ doplňuje Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. „Jelikož se jedná o jeden z nejlépe vojensky vybavených států v Evropě, můžeme očekávat přehlídku unikátní techniky, včetně mnoha premiér. Návštěvníci akce se mohou těšit na atraktivní letecké ukázky i rozsáhlou prezentaci pozemních či speciálních sil. Podrobnosti budeme tradičně odhalovat postupně.“ 

► Polsko: ve vzduchu F-16, MiG-29, Su-22 a skupina Orlik, na zemi premiéra Bayraktaru (13. 7. 2023)

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR jako jedna z mála akcí v Evropě nabízí koncept speciálního partnerského státu pro jedinečnou prezentaci vybrané země, jež na akci může v mimořádném rozsahu představit své ozbrojené síly, bezpečnostní složky, ale rovněž i produkty firem působících v obranném a bezpečnostním průmyslu. 

Tato role se taktéž promítá do větší účasti významných hostů z dané země na akci. Může se jednat o politiky, vrchní představitele zúčastněných jednotek a složek, bezpečnostní odborníky i zástupce komerčních společností. Díky tomuto unikátnímu konceptu tak Dny NATO mohou sloužit i jako platforma pro navázání budoucích spoluprací ať už na státní či komerční úrovni.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Speciální partner

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro