POTVRZENÁ ÚČAST 2023                     

Zprávy

Maďarsko: premiéra H-145M a návrat oceněného Gripenu

28.08.2021, 18:04

Maďarské letectvo potvrdilo svou účast pro Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2021. Návštěvníci se mohou těšit na letovou ukázku oceněného pilota Mátého Majerika s letounem JAS-39 Gripen, premiéru víceúčelového vrtulníku H-145M a návrat Mi-24.

Na Dny NATO se vrací maďarský JAS-39 Gripen a poručík Máté Majerik, loňský vítěz ceny primátora za nejlepší leteckou ukázku. Společně s ním na letiště v Mošnově zavítá premiérově také víceúčelový vrtulník H-145M, který slouží v maďarském letectvu teprve od roku 2019. Na statické ukázce se představí vedle vrtulníku Mi-24, který se vrací po dvou letech.

Změna: Účast vrtulníku H-145M byla zrušena (13. září 2021).

 


JAS-39 Gripen

„Maďarsko, podobně jako Česká republika, řeší problém dosluhující sovětské techniky, jako náhradu za vrtulníky Mil si vybralo právě vrtulníky H-145M. Máme tak radost, že tak krátce po zavedení do služby se Maďarsko pochlubí svým nejnovějším přírůstkem, ale zároveň i vrtulníkem Mi-24, který bude za pár let vyřazen,“ komentuje Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. „Další výbornou zprávou je návrat maďarského display pilota Majerika a jeho Gripenu. Letošní Dny NATO tak budou opět hostit všechny evropské uživatele tohoto letounu.“

Letouny JAS-39 Gripen má Maďarsko stejně jako Česká republika pronajaté od Švédska. Jsou to lehké víceúčelové bojové stroje konstrukčně vycházející z předchozích modelů firmy Saab, především z letounu Viggen. Díky delta křídlu a tzv. kachnímu uspořádání vyniká výbornou manévrovatelností a postačuje mu krátká vzletová a přistávací dráha. Tyto vlastnosti pak též předvádí při svých vystoupeních.

Bitevní vrtulník Mi-24, v kódu aliance známý jako „Hind“, vznikl na konci 70. let pro přímou podporu pozemních jednotek. Ve výzbroji členských států aliance byly modernizovány pro lepší kompatibilitu s výzbrojí NATO a ve službě tak zůstanou minimálně do roku 2025. 

Náhradou za dosluhující vrtulníky Mil je Eurocopter H-145M (vojenská verze vrtulníku EC-145). Od civilní verze se odlišuje přídavnou balistickou ochranou, a především možností zavěsit známé kulomety M134 Minigun či jiné zbraňové systémy.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
Saab AB

Speciální partner

Záštita

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
HLAVNÍ STRATEGICKÝ PARTNER
ORLEN
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro