POTVRZENÁ ÚČAST 2024    

MQ-9 Reaper

Dlouhá výdrž ve vzduchu, určen pro ničení statických i mobilních pozemních cílů, moderní senzory, bez rizika ohrožení života pilota. I tak by se dal ve zkratce popsat víceúčelový bezpilotní letoun (UAV) MQ-9 Reaper, zástupce stále se rozšiřujícího fenoménu bojových dronů.

Ještě dvě dekády zpátky byly drony a bezpilotní letouny využívány především pro získávání informací na bitevním poli či pro průzkum týlu nepřítele. To se ovšem změnilo s příchodem MQ-1 Predator v roce 2001, který i přes své nedokonalosti pronikl také do mnoha filmů či počítačových her. Zásadní posun přišel ale až o 6 let později s příchodem MQ-9 Reaper, který byl vyvinut společností General Atomics. Reaper je větší, těžší, rychlejší, a především podstatně lépe vyzbrojený než jeho předchůdce Predator.

Může být vybaven čtyřmi raketami vzduch-země AGM-114 Hellfire, dvojicí laserem naváděných pum GBU-12 Paveway II a probíhá také testování raket vzduch-vzduch. Jedním z důležitých parametrů bezpilotních letounů je také výdrž ve vzduchu, tedy jak dlouho dokáže letoun operovat bez nutnosti přistát a natankovat palivo. Plně vyzbrojený Reaper se dokáže vznášet nad bojištěm až 14 hodin, bez výzbroje dokonce až 30 hodin. Což je podstatně déle než pracovní doba tříčlenné posádky, která letoun ovládá na dálku. Kromě případného útoku proti pozemním cílům je Reaper schopen pomocí svých pokročilých senzorů a radarů plnit funkci průzkumu a přináší tak podstatně lepší operační podvědomí. Za těmito účely Reapera využívá například NASA, při monitorování lesních požárů či kosmodromů.

Primárně je však Reaper používán letectvem Spojených států amerických, které disponuje zhruba 350 kusy. Dále jej můžeme nalézt ve verzi MQ-9B Sky/Sea Guardian také ve francouzském, britském či belgickém letectvu. Od svého zařazení do služby v roce 2007 prošel letoun také několika misemi. Nasazen byl například v Iráku či v Sýrii při bojích proti tzv. Islámskému státu, mimo to se letouny Reaper zapojují také do hlídkování v Indickém oceánu, kde chrání námořní trasy před útoky pirátů.

Letecký archiv - MQ-9 Reaper

Hlavní technické údaje

Rozpětí 20,1 m
Délka 11 m
Výška 3,8 m
Hmotnost prázdného stroje 2 223 kg
Maximální vzletová hmotnost 4 760 kg
Maximální rychlost 482 km/h
Dostup 15 420 m
Výdrž až 30 h

 

Speciální partner

Partneři

GENERÁLNÍ PARTNER
Lockheed Martin
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro